Ostatnie wydarzenia
Miejsce poświęcone pamięci Franciszka Mleczki
W Łysej Górze powstanie miejsce służące odpoczynkowi, rekreacji, które będzie także nawiązywać do lokalnej historii. Poświęcone zostanie Franciszkowi Mleczce – lokalnemu społecznikowi, posłowi na Sejm, współtwórcy tradycji wykonania ceramiki w Łysej Górze.
Nadzwyczajna sesja Rady Gminy Dębno
W poniedziałek, 11 lutego, w sali narad Urzędu Gminy Dębno odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Gminy Dębno. Była to V sesja w kadencji 2018-2023, podczas której podjęto uchwałę w sprawie powołania nowego Skarbnika Gminy Dębno oraz w sprawie przyjęcia zmiany Statutów Sołectw.
IV sesja Rady Gminy Dębno
W czwartek, 31 stycznia, odbyła się IV sesja Rady Gminy Dębno w kadencji 2018-2023, podczas której podjęto m.in. uchwały w sprawie:
- utworzenia Klubu Seniora+ w Sufczynie,
- projektu regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Dębno,
- zmiany w uchwale budżetowej na 2019 rok oraz zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Dębno na lata 2019-2032,
- udzielenia dotacji dla Ochotniczych Straży Pożarnych.
Uroczyste otwarcie Klubu Senior+ w Sufczynie
W niedzielę, 27 stycznia 2019 r., w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sufczynie uroczyście otwarto Klub Senior+. Wójt gminy Dębno Wiesław Kozłowski serdecznie przywitał wszystkich przybyłych gości, Sekretarz Stanu Józefę Szczurek-Żelazko, przedstawiciela Członka Zarządu Województwa Małopolskiego Marty Malec-Lech pana Józefa Wojnickiego, Przewodniczącego Rady gminy Dębno Piotra Maturę wraz z radnymi, Sekretarz Gminy Dębno Justynę Wójtowicz-Woda, Radnego Powiatu Brzeskiego Łukasza Przybyło, a także sołtysów z terenu gminy Dębno.
101 lat mieszkanki gminy Dębno
W czwartek, 24 stycznia 2019 roku, w Domu Pomocy Społecznej Sióstr Służebniczek NMP w Porąbce Uszewskiej odbyła się niezwykła uroczystość, w czasie której obchodzono 101-wsze urodziny jednej z pensjonariuszek. Pani Aniela Kądziołka przyszła na świat 24 stycznia 1918 roku, jako córka Zuzanny i Jana Mleczko. Jubilatka ma dwie córki, syna oraz sześć wnuków (4 wnuczki, 2 wnuków) i 4 prawnuków (1 prawnuczka, 3 prawnuków).
Rozśpiewana Łysa Góra – XIX Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek
W niedzielę, 13 stycznia 2019 roku, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łysej Górze odbył się koncert laureatów XIX Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Finaliści, którzy prezentowali swoje umiejętności zostali wyłonieni w eliminacjach, które odbyły się 10 stycznia 2019 roku, a ich występy oceniało wówczas jury w składzie: pani Teresa Szydłowska oraz pan Jerzy Pleśniarski. W konkursie wzięło udział 42 uczestników ze szkół i przedszkoli z terenu gminy Dębno.
Zajęcia dla uczniów na stoku w ramach programu „Jeżdżę z głową”
W Gminie Dębno ponownie realizowany jest projekt „Jeżdżę z głową” - edycja na 2019 rok, współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Otrzymana kwota dofinansowania wyniosła ponad 35 tysięcy złotych. Do udziału zgłosiło się 235 uczniów szkół podstawowych, z 8 placówek oświatowych działających na terenie gminy Dębno.
Samochód strażacki i jego wyposażenie przekazane dla OSP Popowice z Ukrainy
W środę, 9 stycznia 2019 roku przy Urzędzie Gminy Dębno, doposażony został samochód pożarniczy STEYER, który strażakom z Szehyni (obwód lwowski na Ukrainie), przekazany został przez OSP Wieliczka przy zaangażowaniu komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z Krakowa nadbrygadiera Stanisława Nowaka oraz kapelana wojewódzkiego księdza brygadiera Władysława Kuliga. Samochód odebrał wójt gminy Szehyni Igor Krywejko oraz komendant PSP z Mościsk płk Jurij Błachuta.
W projekcie „Małopolski e-Senior” są jeszcze wolne miejsca
Wójt Gminy Dębno wraz z Fundacją Instytut Myśli Innowacyjnej zapraszają do wzięcia udziału w projekcie "Małopolski e-Senior". Realizowany jest on na terenie Gminy Dębno w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, III Oś Priorytetowa Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, Działanie 3.1 Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych.
Dębowe Serce i Dębińskie Pasje przyznane
21 grudnia 2018 r. w remizie OSP w Sufczynie, odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Dębno. Podczas posiedzenia wręczono nagrody laureatom konkursów Wójta Gminy Dębno Dębińskie Pasje oraz Dębowe Serce. W czwartej edycji konkursu przyznano pięć nagród.
Z historii gminy
Jan Świstak – czołgista z Jastwi (część 2)
W Anglii Jan Świstak dostał przydział do 2. szwadronu 10. pułku strzelców konnych, który w końcu stał się częścią 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Zaczęły się intensywne szkolenia. Pan Jan wspomina: „Pamiętam pierwszy czołg. To był Mark I, można w nim było włączyć bieg i iść na kawę, a on sam szedł dalej.
Jan Świstak – czołgista z Jastwi
Publikacje historyczne, zamieszczające wspomnienia uczestników zdarzeń, wykorzystują z reguły świadków, których wiedza jest znacząca do wyjaśnienia lub zrozumienia konkretnego zjawiska. Dlatego najbardziej atrakcyjnym świadkiem wydarzeń historycznych jest dowódca lub wyższy oficer. Nikt nie kwestionuje logiczności takiego zabiegu. Kadra dowódcza posiada więcej informacji, potrzebnych badaczowi historii, od zwykłego żołnierza. Oczywiście, relacja szeregowego czy kaprala też może zaistnieć w pracach historycznych, ale często jedynie jako emocjonalny dodatek, podkreślający określone zdarzenie.
Polski dar dla Kanady – ks. Jan Płaneta
Jan Płaneta, syn Wojciecha i Marii, urodził się 25.03.1909 r. w Radwanie niedaleko Dąbrowy Tarnowskiej. Rodzice wychowywali go, tak jak i pozostałe 11 dzieci, w duchu katolickim – odmawiali wspólnie modlitwy, starali się także codziennie uczestniczyć we mszy świętej. Młody Janek w Radwanie w 1920 r. ukończył 4-letnią szkołę powszechną, po czym udał się na dalszą naukę do szkoły w Dąbrowie Tarnowskiej. Kiedy rodzice dowiedzieli się, że ich syn planuje związać swoją przyszłość z kościołem, wysłali go do Bursy św. Kazimierza w Tarnowie.
Bohater owiany tajemnicą – Andrzej Kubala
Andrzej Kubala, syn Bronisławy i Jana, urodził się 10 lutego 1895 r. w Dębnie. Po skończeniu technikum, młody absolwent odbył służbę wojskową. Andrzej w 1930r. objął stanowisko wójta gminy Dębno, które sprawował do 1946 r. Po wybuchu wojny i Utworzeniu Generalnej Guberni, w której znajdowała się nasza gmina, dotychczasowego wójta pozostawiono na swoim stanowisku. Niemcy myśleli, że dotychczasowi urzędnicy, zobowiązani do pracy pod karą śmierci, będą pomagać okupantom w ciemiężeniu ludności. Ale dębiński wójt nie należał do zdrajców ojczyzny, przez wszystkie lata okupacji mężnie stawiał czoła Niemcom, na każdym kroku utrudniał im życie w naszej gminie.
Spadająca gwiazda – Zdzisław Straszyński
Zdzisław Tadeusz Straszyński, syn Tadeusza i Zofii z domu Kowalskiej, urodził się w Łucku 1.4.1922 r. Uczęszczał do szkoły powszechnej w Turku, a ukończył ją w Warszawie. Tam też skończył gimnazjum ogólnokształcące im. T. Rejtana. A później liceum humanistyczne w Horodence. Kiedy we wrześniu 1939 r. wybuchła wojna, 17-to letni wówczas Zdzisław nie brał udziału w walkach obronnych. Pod koniec listopada 1939 r. Straszyńskiemu udało się uciec z zaboru sowieckiego, skierował się do Rumunii, gdzie po przybyciu doświadczył aresztowania z rąk policji – zwolniono go po krótkim pobycie w więzieniu.
Gimnazjaliści gminy Dębno… sprzed 100 lat
Zanim poczty sztandarowe naszych gimnazjów zniosą swoje sztandary do piwnic, gdy – po raz czwarty w historii naszego regionu – szkoły te przestaną istnieć, proponuję przyjrzeć się gimnazjalistom z gminy Dębno. Ale tym sprzed przeszło 100 lat. Najpopularniejszym kierunkiem nauki był wtedy Tarnów. Zwłaszcza, że gimnazjum w Brzesku otwarto dopiero tuż przed wybuchem I wojny światowej, a bocheńskie przeżywało zalew chętnych z Krakowa i okolic.
Zabójstwo Antoniego Derlaga ps. „Junak”
Gość z nieba
16 sierpnia 1944 roku o godzinie 19.30 z lotniska w Brindisi we Włoszech poderwał się do lotu Halifax chor. Leszka Owsianego, który leciał na pomoc walczącej Warszawie. W składzie załogi tuż przed wylotem nastąpiła drobna zmiana – chorego II oficera zastąpił na ochotnika ppor. Włodzimierz Bernhard. Tatry minęli na wschód od Zakopanego w kompletnej ciemności, by zaraz potem zniżyć lot tuż nad ziemię. Ten sposób – „kosą po Polsce” – pozwalał na lepszą obserwację ziemi. 200 kilometrów przed Warszawą zobaczyli smugę światła, ale to nie było słońce, tylko płonące miasto.
Odpust nie do końca całkowity
Odpusty parafialne w Polsce mają wielowiekową tradycję, która mimo upływu lat wcale nie słabnie. W Porąbce Uszewskiej było już bardzo wiele odpustów, ale niewątpliwie jednym z bardziej pamiętnych był ten, który odbył się w pierwszą niedzielę października 1912r. Mieszkańcy wsi przygotowywali się jak na każde wielkie święto – zamiatali podwórka, podłogi, bielili ściany wapnem oraz przygotowywali różnego rodzaju ciasta i potrawy, spodziewając się odwiedzin swojej rodziny.
Zagłada Żydów w gminie Dębno
W Brzesku, na Cmentarzu Żydowskim, pośród wielu mogił znajdują się także te związane z holokaustem. Wśród nich znajdują się groby związane z historią mieszkańców gminy Dębno wyznania mojżeszowego. Otóż niejaki Herman Sperber wystawił tablicę ku wiecznej pamięci zamordowanych w Dębnie 26 X 1942 roku: Faiga Sperber, Lola Sperber jej dzieci: Maryla, Celina Sperber, Donia Sperber, Paulina Sperber jej dzieci: Maryla, Cesia Sperber, Bronek Sperber, Janek Sperber, Renia Sperber, Michał Sperber jego żona Regina ich dzieci: Maryla, Celina Sperber, Janek Sperber.
[ poprzednia | 1 | 2 | 3 | następna ]