Ostatnie wydarzenia
Życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka
Wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji Ich Święta najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności, miłości najbliższych oraz pogody ducha każdego dnia składa Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski.
Nowa, mobilna scena plenerowa Dębińskiego Centrum Kultury
Trudny rok 2020 Dębińskie Centrum Kultury zakończyło z niezwykle ważną inwestycją. Na jej realizację uzyskano dotację z programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Infrastruktura domów kultury 2020”. Efektem realizacji projektu „Scena kultury, historii, dziedzictwa – zakup mobilnej sceny plenerowej dla Dębińskiego Centrum Kultury” jest właśnie ten nowy nabytek.
Doposażenie jednostek OSP
W dniu 30 grudnia 2020 r. odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu i promesy dla dwóch jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Dębno. Środki na ten cel gmina pozyskała z Funduszu Sprawiedliwości.
Oficjalnego przekazania dokonała Marta Malec-Lech Członek Zarządu Województwa Małopolskiego wraz z Wójtem Gminy Dębno Wiesławem Kozłowskim.
Wyremontowane zostały kolejne odcinki dróg gminnych
Pomimo niełatwego roku z uwagi na panującą w naszym kraju pandemię, gmina Dębno nie zwalniała tempa w realizacji inwestycji drogowych. Z myślą o poprawie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców, kolejne dwa odcinki dróg gminnych zostały wyremontowane.
Modernizacja drogi w Woli Dębińskiej zakończona
W ostatnich dniach odebrana została kolejna inwestycja drogowa w Gminie Dębno.
Dzięki dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie zmodernizowano 526 m drogi gminnej w Woli Dębińskiej od tzw. drogi Bieleckiej koło stadionu LKS ORZEŁ w kierunku Publicznej Szkoły Podstawowej.
Zakres prac obejmował położenie nowej nawierzchni z mieszanek asfaltowych, ścięcie i uzupełnienie poboczy, montaż progów zwalniających. Wykonano również brakującą część chodnika oraz wykonano miejsca postojowe.
Podsumowanie XXVII Sesji Rady Gminy Dębno
W dniu 29 grudnia 2020 r. w trybie zdalnym odbyło się XXVII posiedzenie Rady Gminy Dębno obecnej kadencji.
Radni podjęli uchwały dotyczące m.in. uchwalenia ramowego planu pracy Rady Gminy Dębno i Komisji Rady Gminy Dębno na rok 2021 i wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy i najmu. W trakcie obrad zatwierdzone zostały także uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiazywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2021 rok i utworzenia „KLUBU SENIOR+”.
Wesołych Świąt!
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wszystkim Mieszkańcom Gminy Dębno składamy najserdeczniejsze życzenia radości, miłości, spokoju, życzliwości, rodzinnej i ciepłej atmosfery. Niech będą czasem wytchnienia, spędzonym w zdrowiu, bez trosk w gronie najbliższych i przyjaciół, a Nowy Rok przyniesie spełnienie wszystkich planów i marzeń.
Kolejny sukces sportowca z Gminy Dębno
W dniach 16-20 grudnia 2020r. w Wodnym Centrum Rekreacyjno – Sportowym Aquasfera w Olsztynie odbywały się Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu. W zawodach brał udział Wojciech Wojdak pochodzący z Maszkienic, reprezentujący Klub Pływacki „H2O Bochnia”.
„Żeleński - następca Moniuszki”
W dniu 20 października w Muzeum Zamek w Dębnie odbył się koncert poświęcony twórczości naszego narodowego kompozytora Władysława Żeleńskiego z okazji zbliżającej się 100. rocznicy jego śmierci przypadającej w styczniu 2021 roku. Patronat nad tym wydarzeniem objął Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski.
Zachęcamy do obejrzenia koncertu, który dostępny jest na kanale You Tube pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=65znH3K52Ic&t=3208s .
Wójt wręczył przedszkolakom upominki od Urzędu Statystycznego
W dniu 17 grudnia br. do przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Porąbce Uszewskiej zawitał Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski.
Grupa Średniaków „SKRZATY” wzięła udział w konkursie promującym Powszechny Spis Rolny 2020 „Rymowanki dla rolników”, organizowanym przez Urząd Statystyczny w Krakowie. Celem konkursu było zainteresowanie najmłodszych dzieci zagadnieniami rolnictwa i produkcji żywności w połączeniu ze stymulowaniem ich rozwoju językowego, kreatywności i wyobraźni.
Z historii gminy
Jan Dudek – rzeźbiarz z Niedźwiedzy
Bohater naszego dzisiejszego artykułu urodził się 18.10.1909 roku w Niedźwiedzy. Jako małe dziecko uwielbiał dłubać w drewnie, dzięki czemu ukształtowały się jego późniejsze losy. Szczególnym uznaniem powinien cieszyć się wśród mieszkańców Niedźwiedzy – ale zacznijmy od początku.
Niedźwiedza leży 8 km od kościoła w Porąbce Uszewskiej. Złe warunki pogodowe, szczególnie zimą, były kiedyś ogromnym utrudnieniem dla parafian, którzy musieli przemierzać do kościoła piechotą tyle kilometrów. Skłoniło to do budowy nowego kościoła właśnie w Niedźwiedzy. Jan Dudek miał wielkie zasługi w tworzeniu nowej świątyni. Osobiście podjął się opracowania planów budowli oraz starał się o wszystkie potrzebne dokumenty. Kiedy już udało się pokonać wszelkie trudności, budowa ruszyła – w 1947 roku.
Przez cały czas Jan nadzorował postępy prac, dbając przy tym o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Postanowił również wykonać do nowego kościoła trzy ołtarze, ambonę w stylu neogotyckim, konfesjonały oraz ławy. Zaznaczyć trzeba, że Jan Dudek był człowiekiem ubogim, a mimo to nie wziął za swoje prace ani grosza! Ludzie zaczęli go przez to określać mianem dziwaka. Jednak rzeźbiarz najmniej przejmował się opinią innych ludzi, robił nadal to co kocha, czyli pracował nad drewnem.
W swoim życiu wykonywał wiele przeróżnych rzeczy, min. figury świętych, krzyże, rzeźby, skrzypce, naprawiał harmonie, gdy nastała taka potrzeba naprawiał buty, stawiał piece kuchenne, a nawet wykonywał prace murarskie. W tym miejscu należało by zapytać, czego Jan Dudek nie potrafił zrobić? Bo chyba nie było takiej rzeczy. Przed wojną Dudek odnawiał Krakowskie zabytki wraz ze złotnikiem Badomskim. Przywracał także dawne piękno Oliwy z Władysławem Osyba. Wśród bardziej znacznych prac możemy wymienić wykonanie w 1943 r. w Filipowicach lewego bocznego ołtarza w stylu neogotyckim, w 1950 r. w Jadownikach ołtarza bocznego.
Pewnie mało kto słyszał, że Jan Dudek brał udział w wykonaniu figury św. Barbary, która zdobiła szczyt gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Figura ta nie przetrwała jednak II wojny światowej. W styczniu 1940 r. wojsko niemieckie, przy pomocy stalowych lin, zrzuciło figurę na bruk. Jan Dudek aż do śmierci, która nastąpiła 30 sierpnia 1976 r., oddawał się swojej największej pasji, pisaniu wierszy oraz zbieraniu starych mebli, narzędzi wiejskich, strojów, zegarów i wielu innych drewnianych zabytków. Swoje zbiory planował umieścić w izbie pamiątek. Dzisiaj jego zbiory możemy odnaleźć w domu strażaka.
Jak bardzo brakuje nam dzisiaj ludzi takich jak on, wszechstronnie uzdolnionych i potrafiących zrobić coś za darmo na rzecz innych. Wspomnijmy Jana Dudka odwiedzając kościół lub szkołę w Niedźwiedzy, która od niedawna nosi imię jego imię. Wspomnienia mogą się nasunąć również patrząc na współczesną figurę św. Barbary na budynku AGH w Krakowie.
Na załączonych zdjęciach znajdują się:
1. Jan Dudek
2. Jan z pracownikami podczas prac przy budowie ołtarza
