Ostatnie wydarzenia

VII sesja Rady Gminy Dębno

18.09.2018
VII sesja Rady Gminy Dębno

W dniu 14 września 2018 r. odbyło się siódme posiedzenie Rady Gminy Dębno.

 Radni w części uchwałodawczej podjęli uchwały m.in. w sprawie:

- utworzenia odrębnego obwodu głosowania,

- wprowadzenia regulaminu korzystania z kompleksu boisk sportowych w miejscowościach Łoniowa, Jaworsko, Niedźwiedza i Wola Dębińska.

Zamknięcie drogi Wola Dębińska - Bielcza

11.09.2018
Zamknięcie drogi Wola Dębińska - Bielcza

Urząd Gminy Dębno informuje o czasowym zamknięciu drogi powiatowej nr 1421K na odcinku Wola Dębińska – Bielcza w dniach  13, 14, 15 września 2018 roku.

Czasowe wyłączenie drogi z ruchu komunikacyjnego spowodowane jest jej remontem.

Wstrzymanie ruchu pojazdów konieczne jest ze względów organizacyjnych.

Pamiętali o ofiarach

10.09.2018
Pamiętali o ofiarach

W Maszkienicach odbyły się obchody 79. rocznicy ku czci ofiar zbombardowanego pociągu pasażerskiego we wrześniu 1939 r.  Przypomnijmy, że do tragedii pasażerów pociągu ewakuacyjnego doszło 4 września. Oczekujący przed semaforem w Maszkienicach pojazd został zbombardowany przez niemieckie samoloty Luftwaffe. W wyniku ataku zginęło 50 osób, a wiele innych zostało rannych.

Tradycyjnie obchody rozpoczęły się w kościele parafialnym w Maszkienicach, gdzie odprawiona została msza święta w intencji pomordowanych.

Wyjątkowa inauguracja nowego roku szkolnego w Łoniowej

5.09.2018
Wyjątkowa inauguracja nowego roku szkolnego w Łoniowej

W gminie Dębno w znamienity sposób zainaugurowano nowy rok szkolny. Na tym wydarzeniu  obecni byli przedstawiciele m.in. rządu. Okazją do tego, aby tak świętować był pierwszy dzwonek dla uczniów po wakacyjnej przerwie oraz odbiór nowo dobudowanej części budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łoniowej.

Narodowe Czytanie w Łysej Górze

4.09.2018
Narodowe Czytanie w Łysej Górze

W najbliższą sobotę, 8 września, w Amfiteatrze „KRAKUS” w Łysej Górze odbędzie się „Narodowe Czytanie”. Wydarzenie jest częścią ogólnopolskiej akcji, organizowanej corocznie pod patronatem pary prezydenckiej. Biblioteki Publiczne działające na terenie gminy Dębno oraz Dębińskie Centrum Kultury w Jastwi serdecznie zapraszają do udziału w tegorocznej edycji, w czasie której odczytywaną lekturą będzie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Rozpoczęcie zaplanowane zostało na godzinę 10.

II Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Dębno

31.08.2018
II Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Dębno

W dniu 8 września 2018r. na obiekcie sportowym Moje boisko Orlik 2012 w Dębnie odbędzie się II Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Dębno. Impreza organizowana jest przez Gminę Dębno i Powiat Brzeski w ramach akcji „Sportowy Powiat Brzeski”.   

Kameralne Spotkania Muzealne

28.08.2018
Kameralne Spotkania Muzealne

W niedzielę, 2 września br. o godz. 17:00 zapraszamy do Muzeum Zamek w Dębnie, oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie na trzecią edycję „Kameralnych Spotkań Muzealnych”.

Motywem przewodnim spotkania będzie otwarcie wystawy rzeźb Antoniego Osmędy „Czas świętych zatrzymany w drewnie”. Twórca od najmłodszych lat zafascynowany jest sztuką sakralną. Pasję do rzeźbiarstwa wywiódł z młodzieńczej fascynacji lokalnymi kapliczkami i figurami. Początkowo rzeźbił wyłącznie „dla siebie”. Po pewnym czasie został zauważony przez znawców kultury, m.in. Adama Bartosza, ówczesnego Dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Kolejne środki dla Gminy Dębno!

24.08.2018
Kolejne środki dla Gminy Dębno!

Tym razem dzięki pozyskanym funduszom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich uda się zrealizować w sumie pięć inwestycji. 

- Dzięki wsparciu z PROW uda nam się wykonać inwestycje, które będą służyć ogółowi mieszkańców. Dzieci, dorośli nasi drodzy Seniorzy zyskają miejsca wypoczynku i jestem przekonany, że w przyszłym roku od wcześniej wiosny miejsca te będą tętnić życiem – mówi wójt gminy Dębno Wiesław Kozłowski. 

Prymusi ze stypendiami

24.08.2018
Prymusi ze stypendiami

Podczas uroczystej sesji Rady Gminy Dębno w Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi wręczone zostały stypendia Wójta Gminy Dębno dla najzdolniejszych uczniów. 

W tym roku wyróżnionych zostało 29 młodych mieszkańców gminy Dębno. Stypendia przyznano w czterech kategoriach: za wysokie wyniki w nauce, a także za szczególne osiągnięcia naukowe, sportowe lub artystyczne.

W hołdzie poległym – pamięć o Lotnikach Liberatora

22.08.2018
W hołdzie poległym – pamięć o Lotnikach Liberatora

Uroczystość, upamiętniająca tragiczną śmierć załogi samolotu Liberator odbyła się 15 sierpnia w Łysej Górze na Przymiarkach. Polowa Msza Święta przy pomniku, wzniesionym  na cześć poległych, rozpoczęła oficjalne obchody, które odbyły się pod patronatem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Łysogórskiej „Krakus”, Parafii Rzymskokatolickiej w Łysej Górze oraz Dębińskiego Centrum Kultury.

Drukuj drukuj

Z historii gminy

Strona główna » Z historii gminy » Jan Świstak – czołgista z Jastwi (część 2)

Jan Świstak – czołgista z Jastwi (część 2)

23.01.2017
Jan Świstak – czołgista z Jastwi (część 2)

W Anglii Jan Świstak dostał przydział do 2. szwadronu 10. pułku strzelców konnych, który w końcu stał się częścią 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Zaczęły się intensywne szkolenia. Pan Jan wspomina: „Pamiętam pierwszy czołg. To był Mark I, można w nim było włączyć bieg i iść na kawę, a on sam szedł dalej. No, a w końcu dostaliśmy czołg typu Cromwell. Jak się go zapuściło, to się wydawało, że w powietrze się wznosi – taki był szybki. (…) Kiedyś, w czasie ćwiczeń, jechaliśmy do natarcia, a na wzgórzu obserwowali nas oficerowie polscy i angielscy. Akurat wtedy pękła mi gąsienica. Ale miałem zgraną załogę, wyskoczyli wszyscy, łyżka była, nałożyliśmy gąsienicę, bolec założyli i pojechaliśmy gazem. Prawie dogoniliśmy szwadron, jak dojeżdżali do wzgórza. Podobno oficerowie nas bardzo chwalili. (…) W obozie różnie bywało. Kiedyś chłopaki nie wrócili z przepustek po jakimś koncercie. A tu wpada major na kontrolę. Szef kompanii Dorosz to taki artysta był, ha ha. Pyta się go major: Gdzie wojsko? No nie ma… Na to major: A kto nimi rządzi? A na to Dorosz: A ch… nimi rządzi panie majorze”. Oj, była draka potem.  Aż w końcu nadeszła inwazja.

6 VI 1944 roku wojska alianckie wylądowały w Normandii, tworząc drugi front w Europie. Klęska Niemiec wydawała się zbliżać. W inwazji uczestniczy też 1. Dywizja Pancerna. Pan Jan Świstak wspomina: „Przed inwazją wybrali grupę najlepszych kierowców – w tym mnie – i wjeżdżaliśmy czołgami na platformy. 54 czołgi weszły na taki statek. Na morzu przeładowano czołgi z załogami na barki dźwigiem – po 3 czołgi na barkę – i na  plaży we Francji trzeba było zjechać samemu. A potem przejeżdżaliśmy przez Caen – tak nam mówili, bo miasta widać nie było pod gruzami. Ja byłem ze szwadronem w oddziale rozpoznawczym, więc nie zatrzymywaliśmy się, tylko do przodu. A potem walczyliśmy w okrążeniu. Czołg stal i strzelał a ja, kierowca, miałem wolne. Chciałem na harmonii zagrać, ale usłyszałem takie sssssszzzzlus, sssszzzzlus – strzały karabinowe – i musiałem do czołgu schować instrument. Kupę rannych leżało koło mojego wozu, jeden taki hrabia wylazł z czołgu i książkę sobie czytał, i trafili go w półdupek. Leżał tak z wyrwanym kawałkiem ścierwa i zasypanym tyłkiem sulfamidem i narzekał, a obok umierał inny z wnętrznościami na wierzchu. W tej bitwie zginął nasz dowódca, Major Maciejowski – wychylił się z czołgu i dostał od snajpera.

Po bitwie (chodzi o tak zwaną bitwę pod Falaise z 7 – 21 VIII 1944 roku, którą stoczyły oddziały 1. Dywizji Pancernej – Piotr Marecik) do przodu i do przodu, byle nie dać się Niemcom skoncentrować. Nie pamiętam już szczegółów. Pamiętam słup graniczny francusko-belgijski, widzę jak dziś, jak zajmowaliśmy Bredę w Holandii. Tam w Holandii zginął mój dowódca czołgu – Gerczak. Jechałem jako drugi, nagle pierwszy wóz zatrzymał się – wlazł na minę. Wołamy przez radio, nikt się nie odzywa. Radiooperator wychylił się z czołgu i patrzy, a dowódca mówi „Antek nie wychylaj się” i sam wyszedł, a Niemcy tam z bunkra go zastrzelili. Cofnąłem, ale lekarz stwierdził zgon. A potem dojechaliśmy do Niemiec, a gdy wojna się skończyła, to myśmy tam pilnowali. Amerykanie często nam mówili: dlaczego nie wracacie, Polska jest wolna. A nas diabli brali. „Wolna! Jaka wolna?” W końcu dywizje rozformowali w 1947 roku. Mogłem zostać w Gandawie, Bredzie – miałem tam znajomych – ale człowiek był inaczej przyzwyczajony w Polsce. Zdecydowałem się wrócić. Miałem taki rower na resorach i przejechałem granicę w Szczecinie. Szkoda tego roweru było, bo mi go zaraz w Polsce ukradli. W domu milicja mnie trzy razy nachodziła, ale w końcu dali spokój i tak to się żyje do dziś…

Życie pana Jana Świstaka to scenariusz filmowy. Jego 10-letnia tułaczka żołnierska to przykład bohaterstwa i wytrzymałości. On sam był człowiekiem bardzo skromnym i o zasługach niewiele mówił. A miał się czym pochwalić. Jego pułk, pokonując trasę od Normandii, przez Holandię, do Wilhelmshaven w Niemczech – dokonał wielkiego wysiłku bojowego. Stracił 90 zabitych i 233 rannych, ale za tę cenę pojmał 3328 jeńców, zniszczył 19 czołgów i 21 dział pancernych, 3 samochody pancerne oraz 135 innych dział.  Tego w nagraniu  Jan Świstak nie opowiada. Pamiętajmy o naszych żołnierzach, jesteśmy im wiele winni.

1. Jan Świstak przy czołgu Mark I
2. Jan Świstak na Cromwellu
3. Jan Świstak we Francji

Jan Świstak – czołgista z Jastwi (część 2)
Jan Świstak – czołgista z Jastwi (część 2)
Autor: dr Piotr Marecik

Wróć do historii gminy

Informator UG system informacji przestrzennej   Stowarzyszenie Kwartet na Przedgórzu  Prawa pacjenta Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej WKU w Tarnowie Sportowy turniej miast i gmin Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W górę
Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności Gmina Dębno Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Modernizacja strony WWW współfinansowana z EFS w ramach projektu POKL 2007-2013 pt. "CAF - podstawa doskonalenia małopolskich JST",
nr projektu POKL.05.02.01.00-059/12