Ostatnie wydarzenia

II Sesja Rady Gminy Dębno

3.12.2018
II Sesja Rady Gminy Dębno

W dniu 30 listopada 2018 r. odbyła się II sesja Rady Gminy Dębno w kadencji 2018-2023. Na sesji podjęto uchwały między innymi w sprawie:

- określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na terenie Gminy Dębno,

- zmiany uchwały Rady Gminy Dębno Nr X/211/2012 z dnia 27 grudnia 2012 r., w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki tej opłaty,

- określenia zasad udzielania spółce wodnej dotacji z budżetu Gminy Dębno na utrzymanie wód i urządzeń wodnych.

Radni zainaugurowali kadencję

22.11.2018
Radni zainaugurowali kadencję

W poniedziałek w sali narad Urzędu Gminy Dębno odbyła się inauguracyjna sesja Rady Gminy Dębno. Podczas posiedzenia ślubowanie złożył wójt gminy Dębno Wiesław Kozłowski oraz nowo wybrani radni.

100. rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę

13.11.2018
100. rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę

W niedzielę 11 listopada Polacy obchodzili rocznicę odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. Równo sto lat temu w 1918 roku Polska powróciła na mapy Europy i Świata po 123 latach niewoli. W całym kraju zorganizowane zostały liczne wydarzenia, które miały upamiętnić tę niezwykłą 100. rocznicę.

Obchody 100 lecia szkoły i odzyskania przez Polskę Niepodległości

13.11.2018
Obchody 100 lecia szkoły i odzyskania przez Polskę Niepodległości

W piątek 9 listopada 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Biadolinach Szlacheckich odbyła się uroczystość z okazji 100 lecia szkoły połączona z obchodami odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Nadanie sztandaru szkole w Dębnie

13.11.2018
Nadanie sztandaru szkole w Dębnie

W dniu 8 listopada 2018 roku w Kościele p.w. św. Małgorzaty w Dębnie o godzinie 9.00 rozpoczęła się uroczystość poświęcenia i nadania nowego sztandaru szkoły.

Uroczystości obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę

9.11.2018
Uroczystości obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę

Wójt gminy Dębno Wiesław Kozłowski serdecznie zaprasza mieszkańców gminy do wzięcia udziału w uroczystościach  organizowanych z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2018 r.

Oficjalne wyniki wyborów

31.10.2018
Oficjalne wyniki wyborów

21 października wybieraliśmy radnych sejmikowych, powiatowych, gminnych oraz zdecydowaliśmy, kto przez najbliższe 5 lat będzie wójtem gminy Dębno.

W wyborach samorządowych o fotel wójta gminy Dębno ubiegało się dwóch kandydatów - dotychczasowy wójt Wiesław Kozłowski, który o reelekcję walczył z ramienia KW Prawo i Sprawiedliwość oraz Tomasz Gurgul, wystawiony przez KWW Inicjatywa Samorządowa.

VIII Sesja Rady Gminy

24.10.2018
VIII Sesja Rady Gminy

W dniu 19.10.2018 r. odbyła się ostatnia VIII sesja Rady Gminy Dębno w kadencji 2014-2018. Przed rozpoczęciem sesji, Przewodniczący Rady Gminy wraz z Radnymi podziękował, zaproszonym i przybyłym na sesję, kierownikom z poszczególnych wydziałów Urzędu Gminy Dębno oraz Dyrektorom: Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zakładu Usług Komunalnych i Dębińskiego Centrum Kultury.

Gmina Dębno Samorządowym Liderem Edukacji

24.10.2018
Gmina Dębno Samorządowym Liderem Edukacji

W 8. edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw „Samorządowy Lider Edukacji – 2018” Komisja Certyfikacyjna przyznała gminie Dębno certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji”. Tym samym Komisja potwierdziła, że działalność Urzędu Gminy Dębno w sferze lokalnej polityki oświatowej zasługuje na najwyższe uznanie, gdyż prowadzona jest efektywnie, nowocześnie, skutecznie, w oparciu o najwyższe standardy jakościowe.

Nowe siłownie w Woli Dębińskiej i Sufczynie

19.10.2018
Nowe siłownie w Woli Dębińskiej i Sufczynie

W Gminie Dębno powstały dwie siłownie zewnętrzne współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Siłownie utworzono w Woli Dębińskiej oraz w Sufczynie.

Drukuj drukuj

Z historii gminy

Strona główna » Z historii gminy » Jan Świstak – czołgista z Jastwi (część 2)

Jan Świstak – czołgista z Jastwi (część 2)

23.01.2017
Jan Świstak – czołgista z Jastwi (część 2)

W Anglii Jan Świstak dostał przydział do 2. szwadronu 10. pułku strzelców konnych, który w końcu stał się częścią 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Zaczęły się intensywne szkolenia. Pan Jan wspomina: „Pamiętam pierwszy czołg. To był Mark I, można w nim było włączyć bieg i iść na kawę, a on sam szedł dalej. No, a w końcu dostaliśmy czołg typu Cromwell. Jak się go zapuściło, to się wydawało, że w powietrze się wznosi – taki był szybki. (…) Kiedyś, w czasie ćwiczeń, jechaliśmy do natarcia, a na wzgórzu obserwowali nas oficerowie polscy i angielscy. Akurat wtedy pękła mi gąsienica. Ale miałem zgraną załogę, wyskoczyli wszyscy, łyżka była, nałożyliśmy gąsienicę, bolec założyli i pojechaliśmy gazem. Prawie dogoniliśmy szwadron, jak dojeżdżali do wzgórza. Podobno oficerowie nas bardzo chwalili. (…) W obozie różnie bywało. Kiedyś chłopaki nie wrócili z przepustek po jakimś koncercie. A tu wpada major na kontrolę. Szef kompanii Dorosz to taki artysta był, ha ha. Pyta się go major: Gdzie wojsko? No nie ma… Na to major: A kto nimi rządzi? A na to Dorosz: A ch… nimi rządzi panie majorze”. Oj, była draka potem.  Aż w końcu nadeszła inwazja.

6 VI 1944 roku wojska alianckie wylądowały w Normandii, tworząc drugi front w Europie. Klęska Niemiec wydawała się zbliżać. W inwazji uczestniczy też 1. Dywizja Pancerna. Pan Jan Świstak wspomina: „Przed inwazją wybrali grupę najlepszych kierowców – w tym mnie – i wjeżdżaliśmy czołgami na platformy. 54 czołgi weszły na taki statek. Na morzu przeładowano czołgi z załogami na barki dźwigiem – po 3 czołgi na barkę – i na  plaży we Francji trzeba było zjechać samemu. A potem przejeżdżaliśmy przez Caen – tak nam mówili, bo miasta widać nie było pod gruzami. Ja byłem ze szwadronem w oddziale rozpoznawczym, więc nie zatrzymywaliśmy się, tylko do przodu. A potem walczyliśmy w okrążeniu. Czołg stal i strzelał a ja, kierowca, miałem wolne. Chciałem na harmonii zagrać, ale usłyszałem takie sssssszzzzlus, sssszzzzlus – strzały karabinowe – i musiałem do czołgu schować instrument. Kupę rannych leżało koło mojego wozu, jeden taki hrabia wylazł z czołgu i książkę sobie czytał, i trafili go w półdupek. Leżał tak z wyrwanym kawałkiem ścierwa i zasypanym tyłkiem sulfamidem i narzekał, a obok umierał inny z wnętrznościami na wierzchu. W tej bitwie zginął nasz dowódca, Major Maciejowski – wychylił się z czołgu i dostał od snajpera.

Po bitwie (chodzi o tak zwaną bitwę pod Falaise z 7 – 21 VIII 1944 roku, którą stoczyły oddziały 1. Dywizji Pancernej – Piotr Marecik) do przodu i do przodu, byle nie dać się Niemcom skoncentrować. Nie pamiętam już szczegółów. Pamiętam słup graniczny francusko-belgijski, widzę jak dziś, jak zajmowaliśmy Bredę w Holandii. Tam w Holandii zginął mój dowódca czołgu – Gerczak. Jechałem jako drugi, nagle pierwszy wóz zatrzymał się – wlazł na minę. Wołamy przez radio, nikt się nie odzywa. Radiooperator wychylił się z czołgu i patrzy, a dowódca mówi „Antek nie wychylaj się” i sam wyszedł, a Niemcy tam z bunkra go zastrzelili. Cofnąłem, ale lekarz stwierdził zgon. A potem dojechaliśmy do Niemiec, a gdy wojna się skończyła, to myśmy tam pilnowali. Amerykanie często nam mówili: dlaczego nie wracacie, Polska jest wolna. A nas diabli brali. „Wolna! Jaka wolna?” W końcu dywizje rozformowali w 1947 roku. Mogłem zostać w Gandawie, Bredzie – miałem tam znajomych – ale człowiek był inaczej przyzwyczajony w Polsce. Zdecydowałem się wrócić. Miałem taki rower na resorach i przejechałem granicę w Szczecinie. Szkoda tego roweru było, bo mi go zaraz w Polsce ukradli. W domu milicja mnie trzy razy nachodziła, ale w końcu dali spokój i tak to się żyje do dziś…

Życie pana Jana Świstaka to scenariusz filmowy. Jego 10-letnia tułaczka żołnierska to przykład bohaterstwa i wytrzymałości. On sam był człowiekiem bardzo skromnym i o zasługach niewiele mówił. A miał się czym pochwalić. Jego pułk, pokonując trasę od Normandii, przez Holandię, do Wilhelmshaven w Niemczech – dokonał wielkiego wysiłku bojowego. Stracił 90 zabitych i 233 rannych, ale za tę cenę pojmał 3328 jeńców, zniszczył 19 czołgów i 21 dział pancernych, 3 samochody pancerne oraz 135 innych dział.  Tego w nagraniu  Jan Świstak nie opowiada. Pamiętajmy o naszych żołnierzach, jesteśmy im wiele winni.

1. Jan Świstak przy czołgu Mark I
2. Jan Świstak na Cromwellu
3. Jan Świstak we Francji

Jan Świstak – czołgista z Jastwi (część 2)
Jan Świstak – czołgista z Jastwi (część 2)
Autor: dr Piotr Marecik

Wróć do historii gminy

Informator UG system informacji przestrzennej   Stowarzyszenie Kwartet na Przedgórzu  Prawa pacjenta Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej WKU w Tarnowie Sportowy turniej miast i gmin Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W górę
Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności Gmina Dębno Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Modernizacja strony WWW współfinansowana z EFS w ramach projektu POKL 2007-2013 pt. "CAF - podstawa doskonalenia małopolskich JST",
nr projektu POKL.05.02.01.00-059/12