Ostatnie wydarzenia

„Wyklęci”- spektakl teatralny

20.02.2018
„Wyklęci”- spektakl teatralny

W sobotę 3 marca 2018 r. o godz. 17:00 w Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi odbędzie się spektakl teatralny pod tytułem „Wyklęci”, przygotowany przez Młodzieżową Grupę Teatralną działającą przy Dębińskim Centrum Kultury. Dzień później (tj. 4 marca) zostanie on ponownie zaprezentowany w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dębnie o godz. 17:00.

Setne urodziny pani Wiktorii z Łoniowej

19.02.2018
Setne urodziny pani Wiktorii z Łoniowej

To był wyjątkowy dzień i kolejny piękny jubileusz w gminie Dębno! W środę w Łoniowej odbyły się uroczystości związane z setnymi urodzinami pani Wiktorii Zych. Świętowanie rozpoczęła uroczysta msza święta w miejscowym kościele w intencji zacnej Jubilatki. Tuż po niej spora grupa gości przeniosła się do domu pani Wiktorii.

Wyjazdy na narty dla mieszkańców Gminy Dębno

15.02.2018
Wyjazdy na narty dla mieszkańców Gminy Dębno

Po raz kolejny w okresie ferii organizowane są wyjazdy narciarskie dla wszystkich chętnych osób.  Organizatorem wyjazdu na narty jest Gmina Dębno. Zakres działań  organizatora polega wyłącznie na zapewnieniu: odpowiedniego środka transportu, prowadzeniu zapisów osób – uczestników wyjazdu, wykupieniu karnetów, ubezpieczenia NW.

 

  I sesja Rady Gminy Dębno

  8.02.2018
  I sesja Rady Gminy Dębno

  W dniu 02.02.2018 r. odbyła się pierwsza w tym roku sesja rady Gminy, w głównej mierze była poświęcona podsumowaniu inwestycji z roku ubiegłego. W posiedzeniu wziął udział Starosta Brzeski Andrzej Potępa, który udzielił informacji na temat przyjętego budżetu dla Powiatu na 2018 r., oraz Paweł Kwaśniak, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Brzesku, który poinformował o możliwości pozyskania środków europejskich z UE przez rolników. 

  Wojewódzki finał akcji Osobowość Roku 2017

  7.02.2018
  Wojewódzki finał akcji Osobowość Roku 2017

  Miło jest nam poinformować, iż do etapu wojewódzkiego w plebiscycie na „Osobowość Roku 2017”, zakwalifikowało się dwoje mieszkańców naszej Gminy.

  W kategorii „Samorządność i społeczność lokalna”, zakwalifikował się Łukasz Przybyło, a w kategorii „Kultura” Alicja Rega.

  Informacja o rekrutacji do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i pierwszych klas szkół podstawowych

  2.02.2018
  Informacja o rekrutacji do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i pierwszych klas szkół podstawowych

  W roku szkolnym 2018/2019 zgodnie z zasadami rekrutacji określonymi w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe ( Dz. U. z 2017 r. poz. 59 ze zm.) do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy, a rekrutacja przebiega w dwóch etapach.

  Koncert Noworoczny w Porąbce Uszewskiej

  1.02.2018
  Koncert Noworoczny w Porąbce Uszewskiej

  Koncert Muzyki Filmowej w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej w Domosławicach i Porąbce Uszewskiej był prawdziwą gratką dla pasjonatów muzyki.

  W wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej Zespołu Szkół w  Porąbce Uszewskiej melomanom zaprezentowała się ponad setka artystów, która w perfekcyjny sposób wykonała utwory muzyki klasycznej oraz filmowej.  

  Gospodynie spotkały się w Porąbce Uszewskiej

  1.02.2018
  Gospodynie spotkały się w Porąbce Uszewskiej

  Już po raz trzeci członkinie i członkowie kół gospodyń wiejskich z gminy Dębno spotkali się na wspólnym noworocznym biesiadowaniu.

  W tym roku miejscem spotkania była Porąbka Uszewska i tamtejszy Zajazd. Blisko 120 osób skorzystało z zaproszenia wójta gminy Wiesława Kozłowskiego, aby wspólnie powspominać 2017 rok i snuć plany na przyszłość.

  Seniorzy chętnie odpowiedzieli na zaproszenie Caritas

  1.02.2018
  Seniorzy chętnie odpowiedzieli na zaproszenie Caritas

  W niedzielę w Szkole Podstawowej w Biadolinach Szlacheckich odbył się Dzień Seniora. Na uroczystość zaproszono wszystkich miejscowych seniorów.

  80 seniorów z Biadolin Szlacheckich, Biadolin Radłowskich i Perły zdecydowało się w minioną  niedzielę na wspólne świętowanie  Dnia Seniora, które było także doskonałą okazją, aby złożyć sobie życzenia  noworoczne.

  Seniorzy świętowali w Łysej Górze

  29.01.2018
  Seniorzy świętowali w Łysej Górze

  Stało się już tradycją, że Dzień Seniora, już od pewnego czasu obchodzony jest przez samorząd z należytą starannością i w podniosłej atmosferze. W sumie na zaproszenie organizatorów odpowiedziało ponad 100 osób.

  - Wielkie słowa uznania kieruję pod adresem wójta Wiesława Kozłowskiego, który dba o seniorów w naszej gminie nie tylko w dniu ich święta – zaznacza współorganizator Dnia Seniora i jednocześnie sołtys Łysej Góry Bożena Sacha.

  Drukuj drukuj

  Z historii gminy

  Strona główna » Z historii gminy » Jan Świstak – czołgista z Jastwi (część 2)

  Jan Świstak – czołgista z Jastwi (część 2)

  23.01.2017
  Jan Świstak – czołgista z Jastwi (część 2)

  W Anglii Jan Świstak dostał przydział do 2. szwadronu 10. pułku strzelców konnych, który w końcu stał się częścią 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Zaczęły się intensywne szkolenia. Pan Jan wspomina: „Pamiętam pierwszy czołg. To był Mark I, można w nim było włączyć bieg i iść na kawę, a on sam szedł dalej. No, a w końcu dostaliśmy czołg typu Cromwell. Jak się go zapuściło, to się wydawało, że w powietrze się wznosi – taki był szybki. (…) Kiedyś, w czasie ćwiczeń, jechaliśmy do natarcia, a na wzgórzu obserwowali nas oficerowie polscy i angielscy. Akurat wtedy pękła mi gąsienica. Ale miałem zgraną załogę, wyskoczyli wszyscy, łyżka była, nałożyliśmy gąsienicę, bolec założyli i pojechaliśmy gazem. Prawie dogoniliśmy szwadron, jak dojeżdżali do wzgórza. Podobno oficerowie nas bardzo chwalili. (…) W obozie różnie bywało. Kiedyś chłopaki nie wrócili z przepustek po jakimś koncercie. A tu wpada major na kontrolę. Szef kompanii Dorosz to taki artysta był, ha ha. Pyta się go major: Gdzie wojsko? No nie ma… Na to major: A kto nimi rządzi? A na to Dorosz: A ch… nimi rządzi panie majorze”. Oj, była draka potem.  Aż w końcu nadeszła inwazja.

  6 VI 1944 roku wojska alianckie wylądowały w Normandii, tworząc drugi front w Europie. Klęska Niemiec wydawała się zbliżać. W inwazji uczestniczy też 1. Dywizja Pancerna. Pan Jan Świstak wspomina: „Przed inwazją wybrali grupę najlepszych kierowców – w tym mnie – i wjeżdżaliśmy czołgami na platformy. 54 czołgi weszły na taki statek. Na morzu przeładowano czołgi z załogami na barki dźwigiem – po 3 czołgi na barkę – i na  plaży we Francji trzeba było zjechać samemu. A potem przejeżdżaliśmy przez Caen – tak nam mówili, bo miasta widać nie było pod gruzami. Ja byłem ze szwadronem w oddziale rozpoznawczym, więc nie zatrzymywaliśmy się, tylko do przodu. A potem walczyliśmy w okrążeniu. Czołg stal i strzelał a ja, kierowca, miałem wolne. Chciałem na harmonii zagrać, ale usłyszałem takie sssssszzzzlus, sssszzzzlus – strzały karabinowe – i musiałem do czołgu schować instrument. Kupę rannych leżało koło mojego wozu, jeden taki hrabia wylazł z czołgu i książkę sobie czytał, i trafili go w półdupek. Leżał tak z wyrwanym kawałkiem ścierwa i zasypanym tyłkiem sulfamidem i narzekał, a obok umierał inny z wnętrznościami na wierzchu. W tej bitwie zginął nasz dowódca, Major Maciejowski – wychylił się z czołgu i dostał od snajpera.

  Po bitwie (chodzi o tak zwaną bitwę pod Falaise z 7 – 21 VIII 1944 roku, którą stoczyły oddziały 1. Dywizji Pancernej – Piotr Marecik) do przodu i do przodu, byle nie dać się Niemcom skoncentrować. Nie pamiętam już szczegółów. Pamiętam słup graniczny francusko-belgijski, widzę jak dziś, jak zajmowaliśmy Bredę w Holandii. Tam w Holandii zginął mój dowódca czołgu – Gerczak. Jechałem jako drugi, nagle pierwszy wóz zatrzymał się – wlazł na minę. Wołamy przez radio, nikt się nie odzywa. Radiooperator wychylił się z czołgu i patrzy, a dowódca mówi „Antek nie wychylaj się” i sam wyszedł, a Niemcy tam z bunkra go zastrzelili. Cofnąłem, ale lekarz stwierdził zgon. A potem dojechaliśmy do Niemiec, a gdy wojna się skończyła, to myśmy tam pilnowali. Amerykanie często nam mówili: dlaczego nie wracacie, Polska jest wolna. A nas diabli brali. „Wolna! Jaka wolna?” W końcu dywizje rozformowali w 1947 roku. Mogłem zostać w Gandawie, Bredzie – miałem tam znajomych – ale człowiek był inaczej przyzwyczajony w Polsce. Zdecydowałem się wrócić. Miałem taki rower na resorach i przejechałem granicę w Szczecinie. Szkoda tego roweru było, bo mi go zaraz w Polsce ukradli. W domu milicja mnie trzy razy nachodziła, ale w końcu dali spokój i tak to się żyje do dziś…

  Życie pana Jana Świstaka to scenariusz filmowy. Jego 10-letnia tułaczka żołnierska to przykład bohaterstwa i wytrzymałości. On sam był człowiekiem bardzo skromnym i o zasługach niewiele mówił. A miał się czym pochwalić. Jego pułk, pokonując trasę od Normandii, przez Holandię, do Wilhelmshaven w Niemczech – dokonał wielkiego wysiłku bojowego. Stracił 90 zabitych i 233 rannych, ale za tę cenę pojmał 3328 jeńców, zniszczył 19 czołgów i 21 dział pancernych, 3 samochody pancerne oraz 135 innych dział.  Tego w nagraniu  Jan Świstak nie opowiada. Pamiętajmy o naszych żołnierzach, jesteśmy im wiele winni.

  1. Jan Świstak przy czołgu Mark I
  2. Jan Świstak na Cromwellu
  3. Jan Świstak we Francji

  Jan Świstak – czołgista z Jastwi (część 2)
  Jan Świstak – czołgista z Jastwi (część 2)
  Autor: dr Piotr Marecik

  Wróć do historii gminy

  Informator UG system informacji przestrzennej   Stowarzyszenie Kwartet na Przedgórzu  Prawa pacjenta Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej WKU w Tarnowie Sportowy turniej miast i gmin Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

  W górę
  Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności Gmina Dębno Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
  Modernizacja strony WWW współfinansowana z EFS w ramach projektu POKL 2007-2013 pt. "CAF - podstawa doskonalenia małopolskich JST",
  nr projektu POKL.05.02.01.00-059/12