Ostatnie wydarzenia

W podzięce za plony – gminne dożynki w Jaworsku

20.08.2019
W podzięce za plony – gminne dożynki w Jaworsku

Gospodarzem tegorocznych gminnych dożynek, które odbyły się w niedzielę 18 sierpnia, było Jaworsko. Tradycyjne Święto Plonów rozpoczęło się polową Mszą Świętą sprawowaną w intencji rolników oraz w podzięce za tegoroczne zbiory. Głównym punktem świętowania niezmiennie pozostał obrzęd przekazania chleba gospodarzowi gminy oraz konkurs wieńców dożynkowych.

W hołdzie poległym Lotnikom Liberatora

16.08.2019
W hołdzie poległym Lotnikom Liberatora

W czwartek, 15 sierpnia 2019 r. na Przymiarkach w Łysej Górze odbyła się uroczystość upamiętniająca tragiczną śmierć załogi samolotu Liberator. Wydarzenie zostało zorganizowane jak w latach biegłych pod patronatem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Łysogórskiej „Krakus”, Parafii Rzymskokatolickiej w Łysej Górze oraz Dębińskiego Centrum Kultury.

  

„Małopolski Tele-Anioł” w Gminie Dębno

13.08.2019
„Małopolski Tele-Anioł” w Gminie Dębno

Dzięki staraniom Wójta Wiesława Kozłowskiego Gmina Dębno przystąpiła do współpracy ramach realizacji projektu pn. „Małopolski Tele-Anioł”. Na tą okoliczność w dniu 9 sierpnia 2019 r. został podpisany List Intencyjny przez Członka Zarządu Województwa Małopolskiego Martę Malec-Lech oraz Zastępcę Wójta Jacka Szklarza.

W gminie Dębno powstaną nowe połączenia komunikacji publicznej

12.08.2019
W gminie Dębno powstaną nowe połączenia komunikacji publicznej

5 sierpnia 2019 r. w Akademii Ignatianum w Krakowie odbyło się spotkanie Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika, przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury z samorządowcami zainteresowanymi pozyskaniem środków z funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Modernizacja dróg w Maszkienicach zakończona

9.08.2019
Modernizacja dróg w Maszkienicach zakończona

Dobiegły końca prace remontowe dróg gminnych w Maszkienicach. W ramach realizacji inwestycji nowa nawierzchnia asfaltowa pojawiła się na odcinkach dróg „Podlesie” oraz „Od Krzyża”.

  

Zapraszamy na Dożynki Gminne w Jaworsku

9.08.2019
Zapraszamy na Dożynki Gminne w Jaworsku

Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski, Dębińskie Centrum Kultury oraz Rada Sołecka wraz z Mieszkańcami wsi Jaworsko serdecznie zapraszają na Dożynki Gminne, które odbędą się w niedzielę, 18 sierpnia br.

  

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętamy!

1.08.2019
75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętamy!

Z okazji przypadającej w dniu dzisiejszym rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Przedstawiciele Urzędu Gminy Dębno na czele z Jackiem Szklarzem Zastępcą Wójta, Justyną Wójtowicz-Wodą Sekretarz Gminy Dębno, a także Przedstawiciele Dębińskiego Centrum Kultury Łukasz Przybyło Dyrektor DCK oraz Weronika Batko reprezentująca młodzieżową grupę dębińskiego teatru złożyli kwiaty i znicze przy pomniku żołnierza Armii Krajowej Antoniego Derlagi ps. „Junak". W ten sposób uczcili pamięć o bohaterach poległych w wyniku walk.

  

Gospodarze zwycięzcami III Turnieju Sołectw o Puchar Wójta Gminy Dębno

30.07.2019
Gospodarze zwycięzcami III Turnieju Sołectw o Puchar Wójta Gminy Dębno

W niedzielne, upalne popołudnie, 28 lipca Doły już po raz III  gościły sołectwa z naszej gminy. Tutaj bowiem rozegrany został niezwykle emocjonujący pojedynek w Puchar Wójta Gminy Dębno. Drużyny w rywalizacji dopingował również poseł na Sejm RP Michał Wojtkiewicz.

  

Powstanie kolejny chodnik w Dębnie

26.07.2019
Powstanie kolejny chodnik w Dębnie

Przy współpracy Starostwa Powiatowego w Brzesku oraz Gminy Dębno powstanie nowy chodnik przy drodze powiatowej Dębno-Melsztyn. Realizacja inwestycji rozpocznie się w najbliższym czasie. Wykonawcą będzie firma ROMAX z siedzibą w Łysej Górze.

  

Stypendia Pomostowe na rok akademicki 2019/2020

26.07.2019
Stypendia Pomostowe na rok akademicki 2019/2020

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Krakowie informuje o naborze wniosków do Programu Stypendiów Pomostowych w roku akademickim 2019/2020.

Drukuj drukuj

Z historii gminy

Strona główna » Z historii gminy » Pomnik upamiętniający dwadzieścia lat odzyskania przez Polskę niepodległości

Pomnik upamiętniający dwadzieścia lat odzyskania przez Polskę niepodległości

9.07.2016
Pomnik upamiętniający dwadzieścia lat odzyskania przez Polskę niepodległości

Przez ostatnie tygodnie trwała renowacja pomnika upamiętniającego dwudziestą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Umiejscowiony postument, przy drodze głównej  Kraków-Tarnów, na wprost zamku Jastrzębskich, składa się z kolumny, na szczycie której  widzimy  orła zrywającego  się do lotu, a na postumencie przytwierdzoną płaskorzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz tablicą na której widnieje napis „W 20 lecie niepodległości Polski poległym na polu chwały”.

Niewielu mieszkańców wie jednak, że pomnik zbudowany został z inicjatywy ówczesnego  sekretarza Gminy Zbiorowej w Dębnie Juliana Grochala. To właśnie on zapoczątkował zbiórkę pieniężną na ten cel. Wytrwale też  dążył do jego realizacji. W Archiwum Państwowym w Bochni znajdują się protokoły posiedzeń rady gminnej w Dębnie z 1938 roku, z których wynika, że to na jego wniosek przeznaczono na ukończenie budowy 400 złotych.

Julian Grochal to bardzo interesująca i niestety zapomniana dziś postać. Urodził się 11 stycznia  1908 r. w Czarnochowicach (niedaleko Wieliczki) jako syn Wojciecha i Anny z domu Kluska. Uczęszczał do 7-klasowej szkoły powszechnej w Wieliczce, po której zakończeniu rozpoczął naukę w szkole handlowej w Krakowie. W lipcu 1928 r. otrzymał posadę urzędnika w Powszechnym Banku Kredytowym w Krakowie, uczęszczając równocześnie na kursy wieczorowe do Instytutu Administracyjnego w Krakowie (nie ukończył z powodu braku funduszy). W październiku 1930 r. został powołany do 20 pułku piechoty w Krakowie gdzie służył do września 1932 r. Dwa lata później Julian Grochal wznowił naukę w Instytucie Administracyjnym, którą ukończył w 1935 roku co pozwoliło mu skorzystać z propozycji pracy w Wydziale Powiatowym w Brzesku. Z dniem 1 kwietnia 1935r. z dobrymi referencjami został powołany na stanowisko sekretarza Gminy Zbiorowej w Dębnie.

Odtąd jego drogi życiowe splatają się ściśle z Dębnem. Żeni się z ajentką poczty Kamilą z domu Żółty, z tego związku urodziło się dwoje dzieci Irena i Jan.  Zamieszkali  razem w pokoju obok ajencji pocztowej (mieściła się na terenie sklepu „Delikatesy Centrum”).

Julian Grochal miał opinię społecznika.  Jako Sekretarz zreformował straż pożarną. Z jego inicjatywy gmina zakupiła nowy sprzęt przeciwpożarowy oraz wysłała kilku członków OSP na kurs przeciwpożarowy. To on zorganizował budowę Domu Strażaka w Dębnie (poprzedniej siedziby) oraz remizy strażackiej w Porąbce Uszewskiej, sam też został rejonowym Komendantem OSP.

W czasie wojny, od początku okupacji niemieckiej Julian działał w konspiracji pod pseudonimem „Kamień”, a jego żona Kamila  przyjęła pseudonim  „Szarotka”. Za ofiarną służbę otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami. Niestety po wojnie, Julian Grochal, jak wielu członków Armii Krajowej był prześladowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Kilkakrotnie przesłuchiwany przez brzeskich funkcjonariuszy UB i aresztowany, był zmuszony uciekać z Dębna. Po wyjściu z więzienia w lipcu 1945r. wyjechał wraz z rodziną do Katowic, aby uniknąć kolejnych aresztowań. Niestety pobyt w więzieniu i  skutki  przesłuchań przez funkcjonariuszy UB bardzo pogorszyły stan jego zdrowia. W grudniu 1945r. na skutek powikłań pourazowych  trafił do szpitala,  a  po trzech miesiącach 30 marca 1946r. zmarł.

Julian Grochal zapamiętany został jako pracownik bystry, sumienny i pilny. Wykonujący swoje obowiązki sumiennie i z troską o dobro miejscowej ludności. Przechodząc obok pomnika wspomnijmy naszego przodka, który działał dla naszej gminy.

Załączone zdjęcia przedstawiają:

  1. Kamilę Grochal, żonę sekretarza gminy Juliana Grochala z ich synem Jankiem pod pocztą w Dębnie
  2. Juliana Grochala z synem Jankiem na motocyklu w Dębnie przy drodze krajowej DK 94
  3. Sekretarza Gminy Juliana Grochala wraz z m.in. Wójtem Andrzejem Kubalą, księdzem Wincentem Prokopkiem z uroczystości poświęcenia Pomnika Niepodległości.

Fotografie pochodzą z archiwum rodzinnego Pana Szymona Smagi.

Autorzy tekstu: dr Piotr Marecik/Szymon Smaga

Pomnik upamiętniający dwadzieścia lat odzyskania przez Polskę niepodległości
Pomnik upamiętniający dwadzieścia lat odzyskania przez Polskę niepodległości
Autor: dr Piotr Marecik/Szymon Smaga

Wróć do historii gminy

Informator UG system informacji przestrzennej   Stowarzyszenie Kwartet na Przedgórzu  Prawa pacjenta Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej WKU w Tarnowie  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W górę
Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności Gmina Dębno Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Modernizacja strony WWW współfinansowana z EFS w ramach projektu POKL 2007-2013 pt. "CAF - podstawa doskonalenia małopolskich JST",
nr projektu POKL.05.02.01.00-059/12