Wydarzenia szkolne

Strona główna » EDUKACJA » Wydarzenia szkolne » Narodowe Czytanie w Sufczynie

4.12.2019
Narodowe Czytanie w Sufczynie

Już kolejny raz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Sufczynie i zaproszeni goście spotkali się, aby wspólnie wziąć udział w akcji Narodowe Czytanie.

W tym roku przypominaliśmy sobie twórczość polskich pozytywistów. Do wspólnego czytania wybrany został utwór „Janko Muzykant” - wybitnego polskiego powieściopisarza i nowelisty – pierwszego laureata literackiej Nagrody Nobla – Henryka Sienkiewicza, który wypowiedział takie słowa:

Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie - w każdym razie wygra..."

Nasze wspólne spotkanie z sienkiewiczowskim bohaterem – małym, wiejskim chłopcem, któremu nie było dane rozwinąć swoich zdolności rozpoczęła p. dyrektor Urszula Sworst.

O dalszych losach bohatera przeczytali: Andrzej Potępa – Starosta brzeski, Justyna Wójtowicz – Woda – Sekretarz gminy Dębno, Bernadeta Malec – z Publicznej Biblioteki w Sufczynie, Wojciech Migdał – przewodniczący Rady Rodziców, Urszula Klecka, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz uczniowie.

Książki kochają każdego, kto je otwiera,

dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń,

niczego w zamian nie żądając.

Czytanie to najpiękniejsze zabawa, jaka sobie ludzkość wymyśliła – powiedziała nasza Noblistka Wisława Szymborska.

Niech te słowa pozostaną nam w pamięci i zachęcą wszystkich do sięgnięcia po literaturę, która nie tylko kształci, ale także poszerza nasze horyzonty. A za rok przeczytamy z pewnością inne, równie wspaniałe dzieło.

Książko, najwierniejszy towarzyszu w podróży życia, milczący w nieszczęściu, gadatliwy w radości, mówiący tylko wtedy, gdy się słuchać pragnie - jesteś jednym z najcenniejszych darów, jakie nam zesłali bogowie na nasz smutny padół."

Wróć do wydarzeń szkolnych