Wydarzenia szkolne

W DCK na wiosnę kwitnie poezja

3.04.2019
W DCK na wiosnę kwitnie poezja

W tym roku już po raz 15. w Dębińskim Centrum Kultury odbył się gminny konkurs recytatorski pod nazwą "Poezja jest jak obraz". Nazwa konkursu nawiązuje do słów poety greckiego Simonidesa, który nazywał poezję mówiącym malarstwem.

Data tego wydarzenia nie była przypadkowa, 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również Międzynarodowy Dzień Poezji. W tym dniu do Jastwi  przyjechało  38 uczestników z 10 szkół gminy Dębno. Organizatorami tego konkursu była Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. prałata płk. Tadeusza Dłubacza w Sufczynie oraz Dębińskie Centrum Kultury.

Rywalizacja na najlepszą recytację odbywała się w 3 kategoriach wiekowych: klasy I –III szkoły podstawowej, klasy IV – VI szkoły podstawowej i klasy; VII, VIII i III gimnazjum.

Występy uczestników oceniało profesjonalne jury w składzie: Andrzej Król i Danuta Łazarz. Oceniano interpretację utworu, kulturę słowa, ogólny wyraz artystyczny oraz umiejętność doboru tekstu

Uczestnicy mieli za zadanie wyrecytować w ciągu 5 minut wiersz oraz fragment  prozy

Wśród najmłodszych jury doceniło recytacje następujących uczestników:

1. miejsce – Natalii Gurgul  z PSP w Porąbce Uszewskiej
  2. miejsce – Hanny Witek z PSP w Łoniowej
  3. miejsce -  Ksawerego Michałka z ZSP w Dębnie
  4. wyróżnienie Mai  Nalepki z PSP w Maszkienicach

Najmłodsi wybierali utwory; Tuwima, Strzałkowskiej, Wawiłow, Kasdepke, Piątkowskiej i innych. Najbardziej słuchaczom podobała się „ Bajka o smoku babelskim” Katarzyny Jamróz w wykonaniu Natalii Gurgul.

W kategorii klas IV - VI nagrody przypadły:

1. miejsce – Nikoli Sołtys  z PSP w Porąbce Uszewskiej
  2. miejsce – Julii Warchoł z PSP w Sufczynie
  3. miejsce -  Mateuszowi Gołębiowi  z PSP w Łysej Górze
  4. wyróżnienie - Mai  Gaweł z PSP w Sufczynie

Starsi uczniowie recytowali między innymi utwory Mickiewicza, Szymborskiej, Chotomskiej, Kosmowskiej.

Furorę zrobiła Nikola Sołtys, która recytowała „Emi i tajny klub superdziewczyn” Agnieszki Mielech.

W kategorii klasy VII, VIII i III gimnazjum nagrodzono:

1. miejsce – nie przyznano
  2. miejsce ex aequo – Izabelę Galę PSP w Biadolinach Szlacheckich i  Annę Szczecinę z PSP w Porąbce Uszewskiej
  3. miejsce -  nie przyznano
  4. wyróżnienie  - Magdalenę Wołek z Woli Dębińskiej i Aleksandrę Smoleń z ZSP w Dębnie

Najstarsi mierzyli się ze słowami Gałczyńskiego, Barańczaka, Szymborskiej, Maleszki. Najbardziej podobał się wiersz Wisławy Szymborskiej „Nienawiść” w wykonaniu  Izabeli Gali oraz fragment  z utworu „Moja Ananke” Ewy Nowak.

Po rozdaniu  wszystkim uczniom  pamiątkowych dyplomów, a laureatom również nagród książkowych, odbył się koncert laureatów, na którym prezentowali swój najlepiej wykonany i najwyżej oceniony utwór.

Podziękowania przewodniczącego jury zawierały cenne uwagi dotyczące sposobu recytacji oraz wyrażania  ekspresji słownej.

Od przyszłego roku nagrodami dla jego uczestników będą również warsztaty, na których uczniowie będą doskonalić swoje umiejętności w zakresie recytacji, mówienia scenicznego oraz mówienia artystycznego.

Wróć do wydarzeń szkolnych