Wydarzenia szkolne

Strona główna » EDUKACJA » Wydarzenia szkolne » Prawda o Katyniu

Prawda o Katyniu

Prawda o Katyniu

Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości
i nie może być wymazana z pamięci Europy.

Jan Paweł II

10 kwietnia 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Niedźwiedzy odbyła się uroczysta akademia poświęcona 78. rocznicy zbrodni katyńskiej i 8 rocznicy tragedii smoleńskiej. Uczniowie klasy VI w pięknych słowach przedstawili krótką historię Katynia - POLSKIEJ GOLGOTY WSCHODU - bestialskiego mordu na polskiej elicie politycznej w Związku Radzieckim.

Kiedy w 1939 r. wybuchła II wojna światowa, polscy żołnierze szli ojczyźnie służyć. Najpierw walczyli z Niemcami, a potem podstępnie zostali wywiezieni wagonami przez Rosjan do obozów w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie. Następnie byli transportowani koleją i rozstrzeliwani w Kalininie, Charkowie, Katyniu.
Rosjanie zabili około 22 tysięcy niewinnych Polaków. Spośród jeńców nie przeżył nikt. Pozostały jedynie zapiski, listy i pamiętniki więźniów.
W 1943 r. Niemcy odkryli masowe groby w lesie katyńskim, jednak Rosjanie nie przyznali się do winy. Dopiero w 1993 r. po 50 latach prezydent Rosji Borys Jelcyn
przekazał prezydentowi Polski Lechowi Wałęsie tajne dokumenty potwierdzające prawdę, że zbrodni dokonał Związek Radziecki.

10 kwietnia 2010 r. polska elita polityczna z parą prezydencką na czele Marią i Lechem Kaczyńskim udali się do Katynia, aby oddać hołd  pomordowanym Polakom w 1940 r. niestety po 70 latach zginęli ponownie na nieludzkiej ziemi pod Smoleńskiem.

Dlaczego zbito, dlaczego skazano?
                                                  Dlaczego zabito i wolność zabrano?
                                                  Dlaczego żyć nie umiano bez ludzi zabicia?
                                                  Dlaczego nie szanowano ludzkiego życia?
                                                  Dlaczego zabito?

M. Pohorecka