KULTURA

Drukuj drukuj

Wydarzenia kulturalne

Strona główna » Kalendarz » Wydarzenia kulturalne » Jesienne Spotkanie przy Herbacie

Jesienne Spotkanie przy Herbacie

29.10.2018
Jesienne Spotkanie przy Herbacie

W Oddziale Muzeum Okręgowego w Tarnowie - w Muzeum Zamek w Dębnie odbyło się 7 października Jesienne Spotkanie przy Herbacie połączone z wyjątkowym koncertem w wykonaniu znakomitej pianistki Niny Kuźmy-Sapiejewskieji otwarciem wystawy instrumentów muzycznych z kolekcji Teresy Waydowicz.

Nina Kuźma-Sapiejewska urodziła się w Warszawie. Studia muzyczne ukończyła na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof.  Lucjana Galona – ekscentrycznego pianisty i pedagoga, ucznia szkockiego wirtuoza Fryderyka Lamonda, który z kolei pobierał nauki u Franciszka Liszta i Johannesa Brahmsa. Od lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, jednak często odwiedza swój rodzinny kraj. Kocha Chopina, bo, jak sama mówi – (…) to największy kompozytor na fortepian. The New York Times prezentuje ją jako „znakomitą interpretatorkę Chopina” a The Washington  Star określa jako „absolutnie pierwszą klasę.”  The Washington Post pisze o jej „elektryzującym  koncercie“. Kuźma-Sapiejewska daje koncerty na całym świecie.

7 października zagrała dla publiczności na zamku w Dębnie w koncercie „Recital romantyczny – Muzyka i Poezja”. Wspaniałym dopełnieniem wydarzenia była prezentacja poezji w wykonaniu córki artystki – amerykańskiej aktorki Ewy Marii Wójcik. Zaprezentowała utwory największych polskich twórców m.in. Adama Mickiewicz, Fryderyka Chopina i Juliusza Słowackiego. Repertuar spotkania wpisał się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, a także w obchody małego muzealnego jubileuszu – 40.lecia istnienia tej placówki.

Druga, ważna bohaterka tego jesiennego wieczoru to pani Teresa Waydowicz - z wykształcenia pedagog i muzyk. Od 2002 roku prowadzi w Tarnowie Szkołę Muzyczną Yamaha, zajmując się równocześnie nauką śpiewu i gry na instrumentach. Poza pracą zawodową słynie z wystaw własnych kolekcji. Wystawa pt. „Muzyczna Odyseja”, której wernisaż odbył się podczas Jesiennych Spotkań przy Herbacie,  składa się ze starych wyjątkowych instrumentów, nut i innych akcesoriów związanych z szeroko pojętym tematem muzyki. Ekspozycja będzie czynna do 30 listopada. Kuratorem jest kierownik oddziału Muzeum Zamek w Dębnie Krystyna Gurgul.

Kwartalne spotkania przy napojach, to cykl wydarzeń realizowanych w Oddziale Muzeum Okręgowego – w Zamku w Dębnie. Mają one na celu poszerzanie oferty kulturalnej subregionu tarnowskiego, poprzez spotkania ze sztuką wizualną oraz muzyką. Cykl ten promuje także lokalnych twórców oraz daje możliwość zaprezentowania się młodym adeptom sztuki.

W Jesiennych Spotkaniach przy Herbacie uczestniczyło 126 osób.

Jesienne Spotkanie przy Herbacie
Jesienne Spotkanie przy Herbacie
Jesienne Spotkanie przy Herbacie
Jesienne Spotkanie przy Herbacie
Jesienne Spotkanie przy Herbacie
Jesienne Spotkanie przy Herbacie
Jesienne Spotkanie przy Herbacie
Jesienne Spotkanie przy Herbacie

Wróć do wydarzeń kulturalnych

Informator UG system informacji przestrzennej   Stowarzyszenie Kwartet na Przedgórzu  Prawa pacjenta Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej WKU w Tarnowie Sportowy turniej miast i gmin Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W górę
Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności Gmina Dębno Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Modernizacja strony WWW współfinansowana z EFS w ramach projektu POKL 2007-2013 pt. "CAF - podstawa doskonalenia małopolskich JST",
nr projektu POKL.05.02.01.00-059/12