Strona główna » Kalendarz » Wydarzenia kulturalne » Świętojańska Noc Muzealna

Świętojańska Noc Muzealna

23.06.2017
Świętojańska Noc Muzealna

Nie od dziś wiadomo, iż dębińskiego zamku czas nie ma odwagi się imać, zatem i wigilia dnia św. Jana przybyła tego roku nieco wcześniej, bo już 18 czerwca. Iście słowiańską, ukwieconą biesiadę, przy wtórze Scholi Affectus Populi z Łysej Góry, uświetnił wernisaż wyjątkowej autorskiej wystawy „Pomiędzy niebem a ziemią” pani Krystyny Gurgul, kustosza placówki, żwawym krokiem wchodzącej w szóstą dekadę życia.

Sylwetkę, jak i dokonania artystki przedstawił pokrótce Starosta Brzeski Andrzej Potępa. To właśnie wtedy dziedziniec zamkowy zaroił się od mnóstwa życzliwych twarzy, pragnących przekazać Jubilatce najlepsze życzenia oraz wyrazy uznania.
Sala pod słupem, na co dzień spowita półmrokiem tajemnicy, rozkwitła kolorami niczym legendarny kwiat paproci – a było co podziwiać: wnętrze zdobiły urokliwe obrazy, pobudzające wyobraźnię projekty strojów oraz oryginalna biżuteria, inspirowana fauną i florą. Fani historii również znaleźli coś dla siebie, wystawa oferowała bowiem arcyciekawe fotografie, dokumentujące pokazy strojów przygotowywanych do spektakli wyreżyserowanych niegdyś przez panią Krystynę.

Czy jednak można mówić o Nocy Świętojańskiej, zapominając przy tym o kultywowaniu zwyczajów przodków? Specjalnie zorganizowane na ten cel warsztaty wicia świętojańskich wianków poprowadziła pani Katarzyna Pacewicz-Pyrek, właścicielka Salonu Kwiatowego „Bazzar” w Brzesku, zbierając wokół siebie całkiem pokaźną grupę przyszłych adeptów florystyki. Powstałe wówczas dzieła wzięły udział w konkursie, a nagrody ufundował zacny gospodarz, Muzeum Zamek w Dębnie.

Koneserzy muzyki także mogli zaspokoić swoje wysublimowane gusta – około godziny 19.00 rozpoczął się bowiem wyjątkowy koncert w wykonaniu Olgi Avigail, wspieranej przez zespół Tango Attack. Artyści przedstawili przekrój historii tanga, nie ograniczając się przy tym do języka polskiego, ale także hebrajskiego, jidysz i hiszpańskiego. Z kolei po zamkowych komnatach późną nocą niosły się energetyczne arie ze „Strasznego Dworu” Stanisława Moniuszki, wykonane mistrzowsko przez Grupę Wokalno-Aktorską Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku.

Biesiadę zwieńczyły zbiorowe poszukiwania gwarantującego bogactwo oraz pomyślność kwiatu paproci, który jednakże postanowił ukryć się przed wzrokiem szukających. Chyba nie pozostaje nic innego, jak powtórzyć całą misję za rok?

Organizatorzy Muzeum Okręgowego w Tarnowie oddział Zamek w Dębnie oraz Dębińskie Centrum Kultury serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i uświetnienia Świętojańskiej Nocy Muzealnej.

Występ Scholi Affectus Populi, działającej przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Łysogórskiej „Krakus”, został przygotowany dzięki środkom Gminy Dębno w ramach projektu „Muzyka łagodzi obyczaje”, jako realizacja zadania publicznego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Wróć do wydarzeń kulturalnych