Strona główna » Kalendarz » Wydarzenia kulturalne » Świętojańska Noc Muzealna na Zamku w Dębnie

Świętojańska Noc Muzealna na Zamku w Dębnie

16.06.2017
Świętojańska Noc Muzealna na Zamku w Dębnie

W najbliższą niedzielę 18 czerwca o godzinie 17.00 na Zamku w Dębnie rozpocznie się wydarzenie kulturalne pod nazwą "Świętojańska Noc Muzealna". Organizatorzy jak co roku przygotowali dla gości wiele atrakcji.

W programie między innymi wernisaż autorskiej wystawy Krystyny Gurgul – „Pomiędzy Niebem a Ziemią”, na której Autorka zaprezentuje swój dotychczasowy, niezwykle różnorodny dorobek twórczy. Szósta dekada życia to doskonały czas by, dokonać retrospektywnego przeglądu swojej dotychczasowej twórczości, na którą  składają się liczne obrazy olejne, projekty strojów i kilka ich gotowych realizacji, bardzo oryginalna biżuteria inspirowana fauną i florą, oraz fotografie dokumentujące pokazy strojów przygotowywanych do spektakli wyreżyserowanych przez Krystynę Gurgul.

Podczas Świętojańskiej Nocy Muzealnej na Zamku w Dębnie usłyszeć będzie można Scholę Affectus Populi z Łysej Góry, która w kilku miejscach, w rożnych odsłonach zaprezentuje swój repertuar. Natomiast w zamkowych wnętrzach członkowie Grupy Wokalno-Aktorskiej Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku pod kierunkiem Eweliny Stępień wykonają fragmenty arii operowych "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki.

Na zamkowym dziedzińcu odbywać się będą warsztaty wicia świętojańskich wianków, które zgodnie ze starodawną tradycją zaprezentuje i poprowadzi florystka Katarzyna Pacewicz-Pyrek – właścicielka Salonu Kwiatowego „Bazzar” w Brzesku.

Na godzinę 19.00 organizatorzy zapraszają wszystkich na wyjątkowy koncert w wykonaniu Olgi Avigail i Zespołu Tango Attack. Zaprezentują oni wspaniałe tanga po polsku, jidisz, hebrajsku i hiszpańsku. „Rebeka”, „Bal na Gnojnej”, „Yiddish Tango”, „El Ultimo Cafe”. Nowe aranżacje tang w tradycyjnym składzie argentyńskim. Koncert ukaże fenomen przedwojennego tanga jako owocu splotu pierwiastków słowiańskich i żydowskich. Warszawa lat trzydziestych z jej rewiami, teatrami i kawiarniami była stolicą tanga. Znakomita większość tang została napisana przez polskich twórców żydowskiego pochodzenia. Dzięki temu dochodziło do twórczej wymiany między polskojęzyczną kulturą popularną Warszawy i jej odpowiednikiem w języku jidysz. Na zamkowym dziedzińcu w Dębnie podczas Świętojańskiej Nocy Muzealnej repertuar ten nabierze z całą pewnością nowego i niepowtarzalnego brzmienia.

Wróć do wydarzeń kulturalnych