Strona główna » Kalendarz » Wydarzenia kulturalne » Wiosenne recytowanie

31.03.2017
Wiosenne recytowanie

Tradycyjnie już 21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny i w Światowy Dzień Poezji, w Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi odbył się XIII Gminny Konkurs Recytatorski „Poezja jest jak obraz”. Współorganizatorami tych słownych zmagań byli: Zespół Szkół w Sufczynie oraz DCK w Jastwi.

35 uczestników ze wszystkich szkół gminy Dębno rywalizowało w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III szkoły podstawowej, klasy IV-VI szkoły podstawowej oraz gimnazja.

Każdy uczestnik przygotował do recytacji wiersz i fragment prozy. Występy uczniów oceniało trzyosobowe jury, któremu przewodniczył p. Stanisław Świder – reżyser, były dyrektor tarnowskiego teatru, wykładowca wielu krakowskich i tarnowskich szkół wyższych. Jury oceniało trafność doboru tekstu, interpretację, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

Wśród autorów wierszy dla najmłodszych znaleźli się: Brzechwa, Tuwim, Wawiłow, Gellner, Frączek, Łochocka.

W najmłodszej kategorii jurorzy najlepiej ocenili recytację Hanny Witek ze Szkoły Podstawowej w Łoniowej, Karoliny Stefan z Zespołu Szkół w Woli Dębińskiej oraz Julii Warchoł z Zespołu Szkół w Sufczynie. Wyróżnienie w tej kategorii wiekowej otrzymał Filip Bober ze Szkoły Podstawowej w Dębnie.

Starsi wybierali Kerna, Barana, Przebindowskiego, Szymborską, Mrożka.

Tutaj najlepsi byli: Kinga Gurgul ze Szkoły Podstawowej w Dębnie, Amelia Marek z ZS w Łysej Górze, Wiktoria Smoleń z ZS w Łysej Górze oraz Aleksandra Smoleń ze Szkoły Podstawowej w Dębnie.

Wyróżnienia otrzymali: Amelia Nosal z ZS w Sufczynie, Julia Wołek z ZS w Woli Dębińskiej i Julia Turlej ze Szkoły Podstawowej w Maszkienicach.

Gimnazjaliści recytowali Mickiewicza, Mrożka, Leśmiana, Herberta, Barańczaka. W tej kategorii wystąpili tylko uczniowie z ZS w Sufczynie, a najlepszymi okazali się: Joanna Malinowska, Mateusz Piekarski i Izabella Pomykacz.

Laureaci otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu wręczono podziękowania. Organizatorzy zadbali o oprawę plastyczną sceny, by „bój na słowa” toczył się w miłej atmosferze.

XIII Gminny Konkurs Recytatorski był wydarzeniem kulturalnym w naszej gminie, które warto odnotować, bo poza popularyzacją poezji i czytelnictwa pozwala uczniom sprawdzić się na scenie, wystąpić przed licznie zgromadzoną publicznością.

Wróć do wydarzeń kulturalnych