GMINA

Drukuj drukuj

Wydarzenia

Strona główna » GMINA » Wydarzenia » 100. rocznica urodzin Jana Pawła II

100. rocznica urodzin Jana Pawła II

18.05.2020
100. rocznica urodzin Jana Pawła II

18 maja br. obchodzimy 100. rocznicę urodzin naszego wielkiego rodaka Ojca Świętego  Jana Pawła II. Urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 roku, jako syn Karola Wojtyły i jego żony Emilii z Kaczorowskich. Święcenia kapłańskie otrzymał 1 listopada 1946 roku. Karol Wojtyła powołany został na głowę Stolicy Apostolskiej 16 października 1978 roku.

Ustanowił pierwsze w dziejach kościoła spotkania modlitewne wszystkich wyznań. Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były również podróże zagraniczne dlatego nazywany jest często papieżem – pielgrzymem. Podczas swojego pontyfikatu odbył 104 pielgrzymki zagraniczne, w tym 8 pielgrzymek do Polski. Przemawiał do milionów ludzi, odwiedzał miejsca, w których nie był wcześniej żaden Papież. Był poliglotą, posługiwał się siedmioma językami nowożytnymi co pozwalało mu nawiązywać jeszcze lepszy kontakt z ludźmi różnych narodowości. Spotkania z Nim były dla wiernych wielkim wydarzeniem o charakterze niemalże mistycznym, często zmieniającym ich wewnętrznie na całe dalsze życie. Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat i 5 miesięcy, papież zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37.

Ojciec Święty Jan Paweł II był wielkim Polakiem, niezwykłym Papieżem, wspaniałym człowiekiem,  pokazującym nam wszystkim jak kochać Boga, Ojczyznę i drugiego bliźniego. Uczył otwartości na każdego człowieka i wrażliwości na jego potrzeby. Jan Paweł II dla Kościoła jest postacią wyjątkową dlatego został wyniesiony na ołtarze i ogłoszony świętym.

Pamiętajmy o naszym Wielkim Rodaku, czerpmy mądrości z jego nauk, które pozostawił po sobie.

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
Jan Paweł II

  


Wróć do wydarzeń

Informator UG system informacji przestrzennej   Stowarzyszenie Kwartet na Przedgórzu  Prawa pacjenta Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej WKU w Tarnowie  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W górę
Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności Gmina Dębno Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Modernizacja strony WWW współfinansowana z EFS w ramach projektu POKL 2007-2013 pt. "CAF - podstawa doskonalenia małopolskich JST",
nr projektu POKL.05.02.01.00-059/12