GMINA

Drukuj drukuj

Wydarzenia

Strona główna » GMINA » Wydarzenia » 100. rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę

100. rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę

13.11.2018
100. rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę

W niedzielę 11 listopada Polacy obchodzili rocznicę odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. Równo sto lat temu w 1918 roku Polska powróciła na mapy Europy i Świata po 123 latach niewoli. W całym kraju zorganizowane zostały liczne wydarzenia, które miały upamiętnić tę niezwykłą 100. rocznicę.

Gminne uroczystości związane ze Świętem Niepodległości rozpoczęły się w kościele p.w. św. Małgorzaty w Dębnie, gdzie odbyła się  msza święta za Ojczyznę. Po nabożeństwie delegacje jednostek OSP oraz szkół, a także mieszkańcy w uroczystym przemarszu przeszli pod pomnik Niepodległości, gdzie złożono biało-czerwone kwiaty i zapalono znicze. W obchodach wzięli udział m.in.: Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski, Radny Powiatu Brzeskiego Jacek Frankowski, Radni Gminy Dębno Andrzej Baca i Grzegorz Gurgul, sołtys Dębna Paweł Biliński, Łukasz Przybyło prezes fundacji Timszel.

Uroczyste obchody Święta Niepodległości odbyły się również m.in. w Niedźwiedzy. Po mszy świętej odprawionej w parafialnym Kościele, uczestnicy przeszli pod Krzyż Nieznanego Żołnierza, pod którym wygłoszony został apel poległych. Dalsza część upamiętniania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości przeniosła się do budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Dudka w Niedźwiedzy.

Kwiaty i znicze złożone zostały również przez delegację władz samorządowych pod pomnikiem Antoniego Derlagi ps. „Junak”.

W gminie został zorganizowany również Turniej dla Niepodległej, czyli siatkarskie zmagania amatorskich drużyn na hali sportowej w Porąbce Uszewskiej. Drużyny, które zajęły miejsca na podium otrzymały puchary ufundowane przez Wójta Gminy Dębno, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.

Gminne obchody zakończyły się wspólnym śpiewaniem najpiękniejszych polskich pieśni patriotycznych przy akompaniamencie muzycznym w Sali Koncertowej Zamku w Dębnie. Po ich zakończeniu z dziedzińca zamkowego wyruszył Polonez dla Niepodległej, taneczny korowód przeszedł spod zamku na parking pod kościół św. Małgorzaty w Dębnie, gdzie każdy mógł się przyłączyć do wspólnego tańca.

- Dziękuję wszystkim mieszkańcom za wywieszenie flag na swoich domach. W ten sposób pokazaliśmy nasze wielkie przywiązanie do Polski, do naszej Ojczyzny, do tradycji. Dziękuję także za liczny udział w uroczystościach, które odbywały się na terenie gminy Dębno – mówi wójt gminy Dębno Wiesław Kozłowski.


Wróć do wydarzeń

Informator UG system informacji przestrzennej   Stowarzyszenie Kwartet na Przedgórzu  Prawa pacjenta Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej WKU w Tarnowie Sportowy turniej miast i gmin Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W górę
Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności Gmina Dębno Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Modernizacja strony WWW współfinansowana z EFS w ramach projektu POKL 2007-2013 pt. "CAF - podstawa doskonalenia małopolskich JST",
nr projektu POKL.05.02.01.00-059/12