KULTURA

Drukuj drukuj

Koło Gospodyń Wiejskich w Porąbce Uszewskiej

Strona główna » Kalendarz » Koła Gospodyń Wiejskich » Koło Gospodyń Wiejskich w Porąbce Uszewskiej

Historia Koła Gospodyń Wiejskich w Porąbce Uszewskiej jest niezwykle bogata. Organizacja powstała jeszcze przed II wojną światową, w październiku 1936 roku. Członkinie Koła pomagały ludziom chorym i samotnym, prowadziły różnego rodzaju kursy: m.in. kroju i szycia, gotowania i pieczenia. Kiedy przyszła wojna, KGW nie przerwało działalności. Panie pomagały samotnym kobietom, organizują czytanie książek dzieciom. Część członkiń zostało skierowanych do pracy jako sanitariuszki.

W latach 50. do Koła należy 30 osób, a dziesięć lat później już ponad 60. Pod nowym przewodnictwem KGW rozszerza swoją działalność. Organizowane są kursy, zbiórki na rzecz organizacji charytatywnych. Regularnie prowadzony jest także odchów piskląt. W 1967 przy KGW powstaje amatorski zespół teatralny. Z inicjatywy Koła wybudowany zostaje magazyn na butle z gazem, a kilka lat później magiel. Członkinie pracują społecznie przy budowie dróg, wspierają miejscowe przedszkole, biorą z powodzeniem udział w różnego rodzaju konkursach dla Kół. Za pracę społeczną na rzecz województwa, ówczesna przewodnicząca KGW w Porąbce Uszewskiej zostaje odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

W 1997 roku kobiety z KGW prowadzą zbiórkę dla potrzebujących, a nawet przyjmują dzieci z zalanych przez powódź terenów. Z inicjatywy członkiń zostaje również założone koło agroturystyczne, we współpracy z którym w szybkim tempie udaje się rozwinąć przemysł turystyczny w Porąbce Uszewskiej.

KGW w Porąbce Uszewskiej

Informator UG system informacji przestrzennej   Stowarzyszenie Kwartet na Przedgórzu  Prawa pacjenta Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej WKU w Tarnowie  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W górę
Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności Gmina Dębno Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Modernizacja strony WWW współfinansowana z EFS w ramach projektu POKL 2007-2013 pt. "CAF - podstawa doskonalenia małopolskich JST",
nr projektu POKL.05.02.01.00-059/12