KULTURA

Drukuj drukuj

Koło Gospodyń Wiejskich w Łysej Górze

Strona główna » Kalendarz » Koła Gospodyń Wiejskich » Koło Gospodyń Wiejskich w Łysej Górze

Historia Koła Gospodyń Wiejskich z Łysej Góry sięga jeszcze lat 20. ubiegłego wieku. Pierwsza wzmianka na jego temat pojawiła się w 1927 roku. Działalność Koła polegała na organizowaniu rozmaitych kursów dla młodych kobiet z Łysej Góry, które pragnęły zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne w prowadzeniu domu i wychowaniu dzieci.

Organizowano dla nich kursy szycia i kroju, a także przetwórstwa owocowego, gotowania i pieczenia. Na czas żniw prowadzone były dla dzieci półkolonie. W czasie II wojny światowej wiele z mieszkanek Łysej Góry działało w ramach Zielonego Krzyża. Zajmowały się niesieniem pomocy rannym, wspierały tajne nauczanie i dystrybucję prasy podziemnej.

Koło Gospodyń zostało reaktywowane po wojnie, w 1950 roku. Wstąpiło do niego 37 kobiet. Głównym przedmiotem zainteresowania KGW uczyniono edukację rolniczą. Powstała odchowalnia piskląt i wypożyczalnia naczyń na imprezy masowe. W latach 70. w łysogórskim Kole działało aż 140 kobiet. Brały one udział w licznych kursach kulinarnych, drobiarskich, sadowniczych, koronkarskich, a nawet wiedzy politycznej. W 1975 roku Łysa Góra zdobyła I miejsce w konkursie na największą odchowalnię kurcząt w województwie.

Obecnie Koło działa w ograniczonym zakresie. Wciąż organizowane są jednak coroczne imprezy: Dzień Kobiet w marcu i cieszący się rosnącą popularnością, styczniowy Dzień Seniora.

Informator UG system informacji przestrzennej   Stowarzyszenie Kwartet na Przedgórzu  Prawa pacjenta Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej WKU w Tarnowie  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W górę
Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności Gmina Dębno Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Modernizacja strony WWW współfinansowana z EFS w ramach projektu POKL 2007-2013 pt. "CAF - podstawa doskonalenia małopolskich JST",
nr projektu POKL.05.02.01.00-059/12