KULTURA

Drukuj drukuj

Koło Gospodyń Wiejskich w Biadolinach Szlacheckich

Strona główna » Kalendarz » Koła Gospodyń Wiejskich » Koło Gospodyń Wiejskich w Biadolinach Szlacheckich

KGW w Biadolinach Szlacheckich powstało jeszcze w 1955 roku i początkowo zrzeszało także członkinie z Perły. W 1975 roku nastąpił podział na dwa osobne koła z poszczególnych wsi. Biadolińskie KGW od początku swojego istnienia działało prężnie, organizując różnego rodzaju kursy: przysposobienia rolniczego, mleczarski, gotowania i pieczenia, robienia kołder, kosmetyczny, czy urządzania mieszkań. Członkinie Koła prowadziły także – podobnie jak ich koleżanki z sąsiednich miejscowości – letnie dziecińce, wypożyczalnię naczyń, magiel i odchowalnię piskląt.

KGW co roku czynnie uczestniczyło i uczestniczy w dożynkach – zarówno gminnych jak i regionalnych – prezentując przygotowane przez siebie wieńce. Każdego roku organizuje również zabawę z okazji dnia dziecka. Przy Kole Gospodyń działa kabaret oraz grupa kolędnicza, które mogą pochwalić się licznymi występami, również poza terenem sołectwa.

W ostatnim czasie wyremontowany został Wiejski Dom Ludowy w Biadolinach Szlacheckich. Dzięki temu Koło mogło jeszcze bardziej zwiększyć swoją aktywność w działaniu na rzecz lokalnej społeczności. Członkinie KGW prowadzą tam między innymi warsztaty prac manualnych, gdzie uczą jak wykonywać kwiaty z bibuły i krepiny, wyroby z wikliny papierowej i ozdobne nakrycia głowy dla dzieci. Koło bierze udział w przeglądach i pokazach, m. in. w XIX Biesiadzie Agroturystycznej w Porąbce Uszewskiej, gdzie zajęło pierwsze miejsce w konkursie kulinarnym. 

Co roku organizowane są wycieczki krajoznawcze oraz wyjazdy do kina i teatru. KGW współpracuje z Klubem Sportowym i jest współorganizatorem imprez kulturowych i okolicznościowych w miejscowości.

KGW w Biadolinach Szlacheckich

Informator UG system informacji przestrzennej   Stowarzyszenie Kwartet na Przedgórzu  Prawa pacjenta Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej WKU w Tarnowie  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W górę
Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności Gmina Dębno Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Modernizacja strony WWW współfinansowana z EFS w ramach projektu POKL 2007-2013 pt. "CAF - podstawa doskonalenia małopolskich JST",
nr projektu POKL.05.02.01.00-059/12