TURYSTYKA

Drukuj drukuj

Figura św. Kingi

Pomnik świętej Kingi znajduje się na pagórku w pobliżu zamku w Dębnie, ukryty wśród gęstwiny rosnącej nad potokiem Niedźwiedź. Ufundowany został przez Annę Tarłową, ówczesną panią na zamku. Posąg pochodzi z 1725 roku i najprawdopodobniej jest najstarszą kamienną figurą św. Kingi w Polsce. Pomnik ustawiony jest na wysokim, trójstopniowym cokole. Przedstawia kobietę w zakonnym stroju klaryski, która trzyma w złożonych rękach krzyż. Sama rzeźba sprawia wrażenie prymitywnej, co świadczyć może, iż jej autorem był miejscowy kamieniarz. Ten sam twórca wykonał też prawdopodobnie figurę Chrystusa Frasobliwego, znajdującą się przy głównym wejściu na cmentarz parafialny.

Na cokole posągu świętej Kingi znajduje się płaskorzeźba, przedstawiająca chustę świętej Weroniki, z widocznym na niej wizerunkiem Chrystusa. Niżej, w otoczeniu  ornamentów roślinnych przypominających płomienie, znajduje się tarcza z herbem Topór, którym posługiwał się ród Tarłów. Pod spodem umieszczono datę: ANNO DNI 1725. W czterech rogach tarczy herbowej widnieją litery ATKK, które oznaczają Annę Tarłową, kuchmistrzynię koronną.

Postać Kingi jest mocno związana z małopolską, a zwłaszcza z regionem sądeckim. Choć została kanonizowana dopiero w 1999 roku przez papieża Jana Pawła II, jej panowanie przypadło na okres ponad 700 lat wcześniej. Zanim wstąpiła do klasztoru klarysek (który zresztą sama ufundowała), Kinga była bowiem żoną księcia krakowskiego i sandomierskiego, Bolesława Wstydliwego. To od niego pochodząca z Węgier królewna – która w dniu ślubu miała zaledwie 12 lat – otrzymała Ziemię Sądecką, do rozwoju której walnie się przyczyniła.

Wokół osoby świętej Kingi narosło przez wieki wiele legend. Jedna z nich związana jest również z Dębnem. To właśnie tam na orszak księżnej miał napaść oddział tatarski, który wyzwolił się z lochów pobliskiego grodu. Okolicznym mieszkańcom udało się jednak odeprzeć atak i uchronić Kingę od pewnej śmierci. Księżna krakowska miała z wdzięczności ufundować oryginalny, drewniany kościół w Dębnie. Pięćset lat później w miejscu legendarnej potyczki stanął posąg, który można podziwiać do dziś.

Figura św. Kingi
Figura św. Kingi
Figura św. Kingi

Kapliczki Małopolski     

W górę
Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności Gmina Dębno Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Modernizacja strony WWW współfinansowana z EFS w ramach projektu POKL 2007-2013 pt. "CAF - podstawa doskonalenia małopolskich JST",
nr projektu POKL.05.02.01.00-059/12